Sıfır Atıkta Üretici Sorumluluğu Örnekleri

Konteyner depoları veya şişe depozitoları, SIFIR ATIK KOVALARI gibi üretici sorumluluğunun en eski biçimlerinden biridir. Tüketicilere bir içecek aldıklarında küçük bir ücret uygulanır ve konteyere iade edildiğinde ücret iade edilir. İçecek konteyner üreticileri, konteynerlerin geri dönüşümü için perakende mağazalarıyla ve diğer yerlerle ortaktırlar.

Eski Elektroniklerin Geri Alınması

Dell, 2006 yılında ürünlerini tüketicilerden geri dönüşüm için ücretsiz olarak geri alan ilk elektronik üreticisi oldu. 2009 yılında, Dell, yurtdışında tehlikeli madde ihracatı yasaklama politikasını genişletti. Çeşitli grupların kampanya baskılarının yanı sıra üreticilerin geri dönüşüm için atık elektroniği geri almalarını gerektiren politikaların benimsenmesine yol açtı.

Dell şimdi elektronik endüstrisi için üretici sorumluluğu konusunda dünya lideridir.

Toksik Ürünlerin Doğru Kullanımı

British Columbia, boya üreticilerinin 1994 yılında atık boyalarını geri almak için bir sistem kurmasını ve finanse etmesini istedi. 1997 yılında firma, üreticilerin yanıcı sıvılar, böcek ilacı, ilaç ve yağ gibi çeşitli ürünler için plastik çöp konteynerleri programları oluşturmalarını gerektiren çığır açan bir düzenlemeden geçti.

Firma, lastikler ve elektronikler gibi yönetmeliklere yeni malzemeler eklemeye devam ediyor ve benzer düzenlemeler tüm dünyada genişliyor. Bu sistemlerin çoğunda, tüketiciler bu belirlenmiş ürünlerden birini satın aldıklarında, genellikle satış noktasında küçük bir eko-ücret ödüyorlar.

Bu ücretler, atıldıklarında bu ürünlerin toplanmasını ve işlenmesini finanse ediyor. Böylece tüketiciler onları ücretsiz olarak geri dönüştürebilir hale geliyorlar.

Bir cevap yazın