Şarkı Sözlerinde Kafiye Kısmının Önemi

Durmadan tekrar ettiğiniz şarkı da dilinize dolanan kısmın aslında sadece Manzara sözleri olduğunu fark ettiğiniz zamanlar olmuştur. İşte bu en kolay akılda kalan kısım kafiye olarak adlandırılır. Şarkının yalnızca dile dolanan bölümü olmakla kalmaz, aynı zamanda da asıl mesajı veren yerini oluşturur.

Sebep İçinde Kafiye

Çok iyi olmayan biri tarafından yazılmış bir şarkı gördüğünüzde ve şarkı sözleri sevimsiz göründüğünde sebebini anlayamayabilirsiniz. Bunun nedeni genellikle çok fazla veya çok kötü bir şekilde kafiyeli olmalarıdır. Tüm dizelerin kafiyeli olmasına engel olmalısınız ve kullandığınız tekerlemeler doğal görünmelidir.

Sadece bir kafiye oluşturmak için garip ifadeler veya kelimeleri şarkı sözlerinize koymamalısınız. Çok sayıda şarkı, kafiyeli olmayan sözlere sahiptir. Kafiye şarkının akılda kalıcılığı açısından önemli olsa da, olmazsa olmaz değildir.

Standart Olmayan Kafiye Şemaları Deneyin

Kafiye yapmaktan biraz daha fazla öne çıkmak istiyorsanız, farklı kafiye tarzları deneyebilirsiniz. Birçok farklı kafiye yapma yöntemi mevcuttur.  Başarılı şarkılara bakabilir, Bana da Söyle eseri gibi profesyonel parçalar ile örnek alabilirsiniz.

Klişelerden Kaçının

Klişelerden kaçınmak istersiniz çünkü bunlar şarkılarınızın öne çıkmasını önler ve eşsiz yeteneğinizi gölgeler. Klişe sözler aynı şekilde klişeleşmiş müziklerle buluştuğunda kolay bir şekilde bilinmeniz ve popüler olmanız olasıdır ancak uzun vadede şarkınız akılda kalıcı olmaz. Amacınız başarılı ve kendinizi gerçekten iyi ifade eden bir söz yazarı olmaksa, klişe sözlerden uzak durmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın