Komplo Teorilerinin Bir Numaralı Çıkış Noktası: Yapay Zeka

Yıllar önce üretilmiş ve artık kült kabul edilen birçok bilimkurgu eserinde mevcut olan, günümüzde ise hakkında çeşitli komplo teorilerinin üretildiği bir konu olan yapay zeka teknolojileri gelişmeye devam ettiği müddetçe gündem konusu olmaya ve çeşitli felaket teorileri ile beraber bilim alanında uç noktalarda kabul edilen teorilerinde çıkış noktası olmaya devam edecek gibi görünmektedir. Kapsamlı bilgi için şuraya tıklayın.

Teknoloji ve bilim alanlarının gelişimlerine paralel bir şekilde ilerleme gösteren yapay zeka teknolojileri çeşitli şekillerde hayatlarımıza girerek, önemli bir yer ediniyor. Peki, tartışmalı bir konu olan yapay zeka temelde nedir?

Yapay zeka için biyolojik bir uzuv veyahut parça barındırmayan, tamamen inorganik kabul edilen materyallerin birleşimi sonucu bir araya getirilen ve çeşitli yazılımlar ile kontrol edilen, insan davranışlarını taklit edebilen makineler şeklinde bir açıklamada bulunabiliriz. Açıklamaya ek olarak; bu özellikleri barındıran makinelere ise yapay zeka eğitimi sahibi robot diyebiliriz. Bu robotların en önemli özelliği ise insandan daha üstün bir desen tanıma özelliğine sahip olmaları ve derin öğrenme dediğimiz bir tekniğe sahip olmalarıdır.

İşte asıl tartışmalar ise bu derin öğrenme dediğimiz insandan daha üstün bir şekilde, bir konu konuya farklı açıdan bakabilmelerini sağlayan özelliklerinden kaynaklı doğmaktadır. Yapay zeka sahibi robotlar topladıkları veriyi sanal matematik uzayında işleyerek çözümsüz gözüken bir konu veyahut soruya kısa süre içerisinde çözüm üretebiliyorlar.

Kendi üretiminiz olan bir makine düşünün, lakin bu cihaz sizden daha üstün bir zeka sergilemekte. Aslında bu şekilde imajine gerçekleştirdiğimiz vakit komplo teorilerinin neden kaynaklı çıktığını anlayabiliyoruz değil mi?

Bir cevap yazın