Klasik Bir Yazar: Stefan Zweig

İnsan ihtiyaçları içinde bulunduğu duruma göre şekillenmektedir. Her bir ihtiyaç değişmekte olduğu gibi kişinin okuma ihtiyacı da bulunduğu döneme göre hitap etmesi gerekmekte ve sürekli yenilenmekte ve şekillenmektedir. Kitap listelerinin üst sıralarında yeni çıkan kitaplar kategorisinde özellikle klasik kitaplarının hala istenen olduğunu ve hala en çok tercih edilen popüler kategoride yer aldıklarını görmekteyiz. Şaşırtıcı olan bu durum aslında eskide var olmuş, yaşamış ve bazı eserler bırakmış yazarların bilgi birikimlerini ve kalemlerinin daha kuvvetli ve güçlü olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu en çok tercih edilen kitap serilerine ulaşmak için tıklayınız.

Başka açıdan bakacak olursak modern dünya klasikleri arasında günümüzde okurlar tarafından en çok tercih edilen yazar ve kitaplardan birisi de şüphesiz ki Fransız asıllı Stefan Zweig olan bu yazarın tüm kitapları yayınevleri tarafından basılmış hatta ve hatta çok fazla gün yüzünde olmayan belki de farklı farklı kağıtlara parça parça iyileştirdiği yazılarının özellikle toplanıp basılmasından oluşan çok fazla gündemde olmayan kitap isimlerinin bile yayınevlerinde ilk sıralarda yer aldığını son görmekteyiz. Bu durum Fransız asıllı yazarın ne kadar çok iyi bir kaleme sahip yazar olduğunu göstermektedir. 

Stefan Zweigin önemli modern dünya klasikleri olarak nitelendirilebilecek popüler kitaplarından birkaçını sıralayacak olursak; Satranç, Bilinmeyen bir kadının mektubu, Amok koşucusu, Korku, Bir kadının yaşamından 24 saat ve Olağanüstü bir gece isimli eserleri şu anda popüler listeleri en başında gelmektedir.Kitap içerikleri hakkında genellikle psikolojik olarak kişilerin psikolojik betimlemelerini yapmaya çalışmış, kişilerin bu hallerinden ve içinde bulundukları duygu durumlarından bahsetmiştir. Genellikle biz insanların ruh hallerini anlatan psikoloji içerikli eserler yazmıştır diyebiliriz.

Bir cevap yazın