Gelibolu’nun Şanlı Geçmişi

İstanbul’a yaklaşık 315 km ve Çanakkale’ye 15 km uzaklıkta yer alan Gelibolu hava durumu, mavi kristal suları ile kumlu plajları, zeytin ağaçları, çiçek kaplı tepeleri ve zamansız küçük balıkçılık veya tarım köyleri ile kutsanmış güzel bir yarımadadır. Bazıları için, Çanakkale Boğazı’nın stratejik önemi bu sakin güzelliği zamanla gölgede bırakmıştır. Bu yüzden burası 1. Dünya Savaşı’nın en kanlı savaşlarından birine tanık olmuştur. Gelibolu beldesinin hava durumunu anlık olarak www.gelibolum.com/gelibolu-hava-durumu adresinden takip edebilirsiniz.

Gelibolu’nun 1. Dünya Savaşındaki Rolü

1915’te Çanakkale Boğazı’nı geçmeyi amaçlayan müttefik bir hazırlık başladı. Görev basitti: Rusların Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun da dahil olduğu Merkezi Güçler üzerinde daha büyük bir baskı oluşturmak için gereken desteği alabilmesi için İstanbul’a ulaşmak ve Gelibolu’yu geçerek Çanakkale Boğazı ve boğazların kontrolünü kazanmak.

İngiliz Kraliyet Donanması ve Fransız Deniz Donanması, Boğazdan geçmeye çalışırken Türklere karşı beş gemi kaybettiğinde, her iki taraftan da birçok genç asker üzerinde çok büyük bir etkisi olacak bir karar alındı. Savaşa devam edildi. İngilizler, Fransızlar ve yakın zamanda kurulan özel bir kuvvet de dahil olmak üzere çeşitli kara birlikleri savaşmayı sürdürdü.

Sonunda kıyıya vuranlar Anzak olarak da bilinen Avustralya ve Yeni Zelanda Ordusu Birliği’ne bağlı askerler oldu. Bu müttefik askerlerin 44.000’i asla evlerine geri dönemedi ve yaklaşık 100.000’i de yaralandı. Anzaklar yoldaşlarının 11.500’ünü Türk topraklarında bırakmak zorunda kaldı.

Türk kayıpları ise daha da korkunçtu. 87.000 kişi öldü ve 165.000 kişi yaralandı. Bugün Gelibolu Yarımadası’na ziyarete gidildiğinde hem Türk hem de yabancılara ait birçok anıt mezarı görülebilmektedir.

Bir cevap yazın