En Gelişmiş Teknolojiye Sahip 10 Ülke

Teknoloji, yaşadığımız çağda adeta bir tanımlama merkezi haline gelmiştir. Öncesinde tamamen askeri yöntemlere hizmet amaçlı olarak gelişirken, şimdilerde ise hayatın her alanına hitap ettiği rahatlıkla söylenebilir. Bu alanda ki rekabet te doğal olarak tavan yapmış durumda. Teknoloji endüstrisi, bazı ülkelerde özel şirketler tarafından uçurulmakta iken bazı ülkeler bizzat kendisi işin içerisine girmektedir.

Bu yazımızda sizler için dünyanın en gelişmiş 10 teknoloji devinden bahsedicez…

1- Amerika Birleşik Devletleri

abd teknolojisi

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, icat, buluş ve teknolojide de büyük bir paya sahiptir. ABD, şuan hayatımızın her alanına girmiş olan internetin kaynağıdır. Global konumlandırma sistemi anlamına gelen GPS sistemleri Amerikan ordusu için geliştirilmiş ve telefonlarımızda ki basit bir özellik haline gelmiştir. Bu ülke ayrıca Google, Facebook, Apple gibi teknoloji devlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu gibi özellikleri ile tabi ki de birinci sırada ABD bulunmaktadır.

2- Japonya

japonya teknolojisi

Japonya, robotik teknoloji, fotoğrafçılık, ulaşım ve tabi ki nükleer teknoloji alanında liderdir diyebiliriz. Canon, Mitsubishi, Sony ve Toyota gibi tüm dünyaya mal olmuş markaları bilmeyen veya duymayan herhalde yoktur.

3- Hindistan

hindistan Teknolojisi

Dünyanın nüfus bakımından en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan için ikinci slikon vadisi sahibi diyebiliriz. Mobil teknolojide, bilgi teknolojilerinde, e-ticaret ve iş çözümlerinde lider durumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeplerden dolayı teknolojik alanda üçüncü sıraya yerleştireceğimiz ülke Hindistan’dan başkası olamazdı.

4- İsrail

Teknolojik açıdan gelişmiş ülkeler arasında 4. Sıraya yerleşen İsrail, uydular, tıp, kendini sürme gibi bir çok kompleks teknoloji alanında dünyaya yön vermektedir.

5-Çin

çin teknolojisi

Ve Çin! Dünyanın en kalabalık ülkesi… Çinin tarihi geçmişi yüzyıllardır, insanları yeniliklere yönlendirmekle doludur. Çin ürünlerinin geçmişte ülkemizde oluşturduğu imaj tamamen adi ve ucuz oldukları yönündeydi. Ancak günümüzde çok farklı bir imaj ve eğilim mevcut. 1980 yıllarından bu yana çok büyük ölçekli imalat ve kaliteli üretim ile Çin’in dünya devi olma yolunda ilerlediğini söyleyebiliriz.

6-Singapur

singapur  teknolojisi

Adeta bir şehir büyüklüğünde olan Singapur listemizde 6. sırada yer alıyor. Özellikle aşırı gayrimenkulün sağladığı finansal sektör sayesinde teknoloji sektöründe çok fazla etkiye sahip olduğu söylenebilir. Bankacılık sistemlerinden, ödeme sistemlerine ve müşteri memnuniyetini baz alan merkezi araçlara kadar, yenilikçilik konusunda tam bir örnek ülke. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında ki etkilerini ve rolünü de unutmamak gerekir.

7-Kanada

kanada teknolojisi

Nüfusu az olan Kanada, Hootsuite Media, Shopify ve Blackberry gibi devlerin ortaya çıktığı ülkedir.  Ottowa merkezli bir e-ticaret platformunun şuan da 2,5 Milyar dolar değerine ulaşıp halka açıldığını belirterek devam edelim.

Kanada’nın yenilikçi ruhu ve vasıflı iş gücüyle bunların yanı sıra eğitim sistemi ve araştırma-geliştirme alanına yapmış olduğu yüksek yatırımlarla, gelecekte teknolojide çok daha söz sahibi olacağına kesin gözle bakılabilir.

8-Güney Kore

güney kore teknolojisi

Güney Kore, son yıllarda yeniliğe açık teknoloji endüstrisi için bilgi ve fikir birikimi oluşturmuş bir ülke haline geldi. Başkent Seul, modern bir metropol olarak birçok yeni şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Samsung ve Hyundai’ye ev sahipliği de yapan ülke, teknolojik olarak en gelişmiş ülkeler sınıflandırmasında 8. Sırayı fazlasıyla hak ediyor.

9-Almanya

almanya teknolojisi

Almanya, Avrupanın bir numaralı ekonomisidir şüphesiz. Mühendislik, altyapı çalışmaları, bilimsel araştırma, ilaç, askeri teknolojiler ve otomobil üretiminde ki başarısı ülkeyi teknolojik alanda uçuran ve küresel teknolojik liderlerden olmasını sağlayan etkenlerdendir.

Bu gelişmeler genel olarak özel sektör çalışmaları ile oluyor gözükse de, Alman hükümetinin araştırma ve geliştirmeye yönelik teşvikleri ve hibe gibi yöntemlerle bu tarz çalışmalar yapan üniversiteleri destelemeleri de göz ardı edilmemelidir.

10-Rusya

rusya teknolojisi

Şüphesiz ki bu gelişmesini ilk adımı olarak soğuk savaş döneminde ki ABD ile olan çekişmesine bağlayabiliriz. Sovyet Birliği’nin eski lideri olan Rusya, bugün uzay teknolojisinde liderliğini korumaktadır. Askeri sanayisini de çok geliştirmiş olan ülke, aynı zamanda program ve yazılımsal alanda da üst seviyededir.

Bir cevap yazın