Canlı Böbrek Nakli Nedir ?

Günümüzün gelişen şartları ile beraber hem daha sıkıntılı bir ortamlarda ameliyat yapmak zorunda kalınmaması hem daha bilgili ve tecrübeli hekimlerinde varlığı ile artık hala yaşayan  canlı olan kişilerden böbrek nakli işlemi yapılması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.  Bu konuda yapılan işlem ve tetkikler hakkında bilgi sahibi olmak için https://bobreknakliturkiye.com.tr/bobrek-nakli-oncesi linkine tıklayabilirsiniz.

Canlı bireylerden böbrek nakilleri alınırken genellikle o ameliyat ve birey alınan kişiye de zarar vermesin diye kapalı yöntem ameliyatı denen teknik ile basit birkaç çizik ve delikler ile kişinin böbreği alınmaktadır. Son 10 yılda özellikle yaygınlaşmaya başlayan bu yönteme laparoskopik yöntemle de uygulanmaya başlanmıştır. Ameliyatın açık bir şekilde  değil de kapalı bir şekilde ameliyatın daha çok tercih edildiği bu dönemlerde bu tarz canlı böbrek alımları gerçekten bu süreçte bekleyen kişiler için bir umut olmuştur. 

Kapalı yöntemle uygulanan ilk operasyon 1995 yılında ABD’de yapılmıştır. Böbrek Yetmezliği yaşayan kişi için yurt içinde ve yurt dışında da bunu yapan profesörler bulunmaktadır. Türkiye’ye bakıldığında 82 yaşındaki bir hastalık Amerika’da da 86 yaşındaki bir haftaya sağlıklı bir şekilde ve başarılı bir şekilde böbrek ameliyatı yapılmıştır. 

Bir cevap yazın