Bulut Sunucu ile Normal Sunucu Arasındaki Fark

dedicated server

Hayat akışı içerisinde iş yükünü hafifleten ve sürekli olarak belli noktalara bağlı kalmayı ve belli alanlarda sadece belli klasörlerin barındırmasına engel olan, bunun aşılmasına katkı sağlayan bulut sunucular ofis ortamı çalışanları için çok büyük bir kaynak haline gelmiştir. Herhangi bir yerde internetin bağlı olduğu her noktadan bulut sunucular sayesinde istediğiniz herhangi bir dosyanızda ekstra bir bellek/cihaz olmadan ya da bilgisayarınıza erişememek gibi endişe duymadan bulut sunucu içerisinde sakladığınız tüm dosyalarınızı erişebiliyorsunuz.

Bu kadar geniş bilgi ve veri alışverişini hızlı veri bağlantısı ile kaliteli depolama alanını sağlayan bulut sunucuların; normal sunuculardan ve Dedicated Server gibi paylaşımsız sunuculardan farkı vardır.

Bulut sunucuların normal sunuculardan en önemli farkı birkaç tane sunucunun birleşiminden oluşmasıdır. Bu da pek çok sonucunun ayrı ayrı göstermiş olduğu kullanım alanına bulut sunucu tüm ağı içerisinde barındırması demektir.

Bulut Sunucu ile Dedicated Server Arasındaki Fark

Sunucu.com.tr ile temin edebileceğiniz dedicated server sunucular; genellikle yüksek oranda trafik ve ilgi çeken web uygulamalarI, mobil uygulamaları ile bunun yanı sıra oldukça tercih edilen e-ticaret sitelerinin barındırıldığı geniş bir sunucu alanıdır. Bulut Sunucu farkı da bulut sunucular düşünüldüğünde 3.şahıslar ile paylaşım gibi bir seçeneği bulunur.

Güvenlik olarak düşündürücü bir yanı vardır. Bunun yanı sıra dedicated sunucuların ise şöyle bir dezavantajı vardır. Mevcut kullanımda iken tüm servisler tek bir sunucudan çalışır ve o sunucu herhangi bir şekilde arızalanırsa tüm sunucular tüm servisler aksayacaktır. İş devamlılığını sağlama yönünden bir eksiklik meydana gelecektir.

Bir cevap yazın