Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları

Akıllı Ev Sistemlerinin Avantajları

Tüm cihazlarınızı akıllı telefonunuza bağlamak büyük bir artıdır; bu sayede çamaşırlarınızı işteyken çalıştırabilir ya da kombiyi sadece evdeyken açık olacak şekilde optimize ederek enerji faturanızda tasarruf edersiniz. Yoğun olmayan saatlerde elektriğini tüketime açabilir ve faturalarınızı önemli ölçüde düşürebilirsiniz. Böylece bulaşık makinenizi saat 19:00’da işten eve döndükten sonra değil, 15.00’da uzaktan çalıştırır ve tasarruf edersiniz.

Diğer bir avantaj, insanların, neyin ne kadar kullandığı hakkında daha fazla bilgi ya sahip olmasıdır. Kaynaklarının nereye gittiği konusunda daha fazla farkında olmak yaşam kalitenizi arttırır. Akıllı Ev Sistemleri, kullanım günlüğü içerir, kaynak kullanımınızı (ve böylece paranızı) nereye harcadığınızı görmeyi kolaylaştırır.

Ev Otomasyonu Nedir?

Ev Otomasyonu Nedir?

Genellikle Akıllı Ev Teknolojisi” olarak adlandırılan Ev Otomasyonu, evinizi otomatikleştirmek için teknolojinin kullanılmasıdır. Ev otomasyonu, evinizin hemen her kontrol etmenizi sağlar.

Ev otomasyonu, termostatın icadıyla başladı ve teknolojideki en büyük ve en hızlı büyüyen pazarlardan biri haline geldi. Ev otomasyonunun potansiyeli büyümeye devam ediyor. Bunu, ev güvenliği, cihazları kontrol etmek, enerji kullanımını izlemek, kişisel asistan olarak, yaşlılara veya engellilere bakmak ve daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz.

Ev Otomasyonu Nasıl Çalışır?

Akıllı Ev otomasyonunun nasıl çalıştığını açıklamak zordur, çünkü evrensel olarak kabul edilmiş bir protokol yoktur. Teknoloji ülkeden ülkeye, şirketten şirkete ve otomasyon türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Interpoint olarak ev otomasyonu için endüstri standardına bağlı güç hattı kabloları, radyo frekansı ve kablosuz tabanlı protokoller aracılığıyla birbirine bağlanmasına yardımcı oluyoruz. Dünyanın önde gelen ev otomasyon ve teknoloji protokollerini uyguluyoruz.  Bu yeni endüstri standartları, ağ oluşturma gibi modern kablosuz teknolojilere daha fazla güveniyor. Bu sistemlerin hepsi çok karmaşık. Basitçe söylemek gerekirse, cihazlara ve cihazlardan mesaj göndermek için elektrik, radyo dalgaları ve kablosuz teknolojiyi kullanarak size ihtiyacınız olanı sağlıyoruz.

Akıllı Ev Kontrol Paneli

Akıllı Ev Kontrol Paneli

Merkezi Kontrol: Merkezi Kontrol, evinizdeki her şeyi kontrol eden ev otomasyon sistemidir. Işıklarınızı, kombinizi, fıskiyelerinizi, telefonunuzu, çamaşır makinenizi, kurutucunuzu ve daha fazlasını kontrol etmenizi sağlar. Bu ev otomasyonu türü, işletmeler ve lüks özel konutlar arasında en popüler olanıdır. Aynı zamanda ev otomasyonu güvenlik sistemleri ile çok popülerdir.

Genelde, merkezi kontrol sistemleri, ev güvenlik sistemleri için yaygın olarak kullanılanlar gibi duvara monte edilmiş bir terminalden geçirilir. Ayrıca cihaza, akıllı telefon, tablet veya bilgisayar ile erişilebilir.

  Artıları

Akıllı ev sistemleri ile evinizin farklı yönlerine evde bulunmasanız da erişebilirsiniz.  Duşunuzdan ev güvenlik ağınıza kadar her şey cebiniz üzerinden kontrol edilebilir. Yüksek kaliteli sistemlerin tümü dışında dilediğiniz otomasyonu ayrı ayrı sağlayabilirsiniz.

 • Faturalarınızda büyük azalmalar olacaktır.
 • Konforlu yaşam için oturduğunuz yerden ya da uzaktan tüm cihazlarınızı kontrol edebileceksiniz.
 • Evde hasta ya da engelli bireylere ekstra rahatlık ve güvenlik sağlayacaksınız.
 • Evinizde yangın, hırsızlık gibi güvenlik sorunlarını dert etmeyeceksiniz.

Eksileri

Akıllı ev sistemi kendi kendinize kurulum yapacağınız düzeyde değildir.  Oldukça karmaşık sistemlerdir ve profesyonel bir kurulum gerektirir.

Uygulama Tabanlı

Uygulama tabanlı akıllı ev teknolojisi, bulutla iletişim kurmak için ev ağınızı kullanır. Bulut teknolojisi, hayati bir parçadır ve her ikisi de son birkaç yılda çok popüler olmuştur. Uygulama tabanlı akıllı cihazlarımız, ev otomasyonu cihazlarınızı ev ağınıza Wi-Fi aracılığıyla bağlayarak çalışır. Bu cihazlar, daha güçlü bir cihaza bağlanır ve daha sonra akıllı cihazınızdaki uygulamalar yoluyla erişirsiniz.

Bu uygulamalarda kişiselleştirilmiş bir hesap oluşturduktan sonra, akıllı ev cihazlarınızla koordine olabilirsiniz. Bu şekilde şirketimiz hangi cihazın hangi uygulama kullanıcısı ile çalıştığını bilir. Siz ve akıllı ev cihazlarınız internete bağlı olduğunuz sürece, bulut tabanlı ev otomasyon cihazları her yerden erişimlidir.

Bazı uygulama tabanlı ev otomasyon teknolojisi, akıllı cihazınıza doğrudan Bluetooth üzerinden bağlanır. Bulut tabanlı ev otomasyonu gibi, uygulamada da kişisel bir hesap oluşturmanız gerekir. Yine de bulut tabanlı uygulamaların aksine, kullanmanız için otomasyon cihazlarının yakınında olmanız gerekir.

  Artıları

 • Uygulama tabanlı ev otomasyonu akıllı telefonunuzdan kontrol edilebilir.
 • Tek noktadan kontrol sağlayın!
 • Enerji tasarrufunu maksimize edin!
 • Tüm kapıların güvenlik kontrolünü elinizde tutun!
 • Uzaktan aydınlatma süresine ve voltajına karar verin!
 • Televizyonda sevdiğiniz programlara erişin!
 • Yemeklerinizi akıllı fırınınızda pişirin!
 • Eve gelmeden kombiyi, klimayı ayarlayın!
 • Buzdolabınızdaki yiyecek türleri ve saklama koşullarını belirleyin!
 • Havuzunuzun sıcaklığında bakımına her şeyi tek tuşla yapın!
 • Perdeleri indirmek için zahmete gerek yok! Tıklayın!
 • Ve sonsuz huzur için kahveniz siz gelmeden hemen önce hazır olsun!

Eksikleri

Hiçbir olumsuz özelliği yoktur. Akıllı cep telefonu, tablet ya da bilgisayarınız yanınızda değilse…

Farkında Olun! Kolay Yaşam Beraberinde Mutluluk Getirir!

Akıllı ev teknolojisi 2020 yılına kadar milyar dolarlık bir sektör haline gelirken, ev sahiplerini de mutlu etti. Akıllı evinizi kiralarken aynı tasarıma sahip bir evden %25 daha fazla fiyata sunabilirsiniz. Satarken bu oran çok daha fazladır. Daha fazla bilgi, daha fazla kontrol ve otomasyon daha iyi kararlar almanızı ve sınırlı kaynaklarınızı nasıl kullandığınızı optimize etmenizi sağlar.

Gezegenimiz için de cüzdanınız için de iyidir. Ancak, akıllı ev teknolojisi her eve ulaşmadan hızlı davranmanız gerekir. Farkınız olsun istiyorsanız, sevdikleriniz ve sizin için daha konforlu bir hayat diliyorsanız, dünya daha güzel bir yer olsun, kaynaklarımız tükenmesin ve bütçem rahat etsin diye düşünüyorsanız… Düşüncelerinizi gerçeğe çevirmek için bizimle iletişim kurun!

Mükemmel olmak için Interpoint size yeter!

Interpoint Akıllı Ev Sistemleri Yaşam Kalitenizi Arttırır!

Bir cevap yazın